سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ , 30 Aug 2016
۲۲
یادداشت وارده// بازخوانی انتخابات دوره هشتم مجلس لارستان و خنج
یادداشت وارده// بازخوانی انتخابات دوره هشتم مجلس لارستان و خنج
 
مردم لار و شاید اهالی شهرستان لارستان و خنج (بجز شهر گراش) چهارسال اخیر نمایندگی مجلس را نسبت دوره های قبل ضعیف میدانند.

هرچند تفکیک نمایندگی لارستان بزرگ بین شهرستان لار و لامرد در سال ۱۳۶۳ و پس از ورود سید محمود علوی به مجلس لطمه ای بزرگ به لارستان بود ولی حتی سید محمود علوی کارشکنی برای لارستان را در برنامه هایش قرار نداده بود روی همین حساب است که هنوز بعضی لاری ها ارتباط خود را با علوی حفظ نموده اند.

اما در دوره هشتم نه تنها پیشرفت و توسعه ای از جانب نماینده برای لارستان سراغ نداریم بلکه کارشکنی هایی نیز صورت گرفت. مصاحبه حسنی با خبرنگار صحبت نو و بحث دانشگاه علوم پزشکی لارستان و تقلیل آن به دانشکده چیزی نیست که با خروارها توجیه بتوان آن را کتمان نمود.

اما چه شد که بدین وضع دچار شدیم؟

۱- تعدد کاندیداها از شهر لار ؟
۲- عدم توجه نمایندگان سابق به مناطق اطراف؟
۳- تخریب کاندیداهای شهرستان توسط رقبای غیر لاری ؟
۴- تخریب کاندیداهای شهرستان توسط رقبای لاری؟
۵- تبلیغ بعضی دوست نماها به نفع رقیب (به قصد انتقام)؟
۶- بی توجهی مردم در اثر تبلیغات دلسردکننده برخی افراد به ظاهر دوست؟
۷- هوشیاری رقبا؟


نوشته حاضر در صدد بررسی میزان تاثیر هر یک از عوامل فوق در ناکامی کاندیدای مرکز لارستان بزرگ در دوره ی قبل و شناخت فرصت ها و تهدیدها ی محتمل در انتخابات پیش روست.۱- آیا تعدد کاندیداها از شهر لار باعث عقب ماندن از رقیب در دوره هشتم بود؟
در شهر لار ، همیشه چند کاندیدای سر شناس در رقابت انخابات حضور داشته و با رقبایی از یکی از آبادی های نزدیک به شهر لار رقابت داشته اند.

آقایان مهندس محمود نوروزی، مهندس موسوی زادگان اصفهانی،حجت الاسلام زاهدی ، و حاج سید عباس جهانبانی کسانی هستند که با رقبای متعدد لاری رقابت نمودند ولی راه به جایی نبردند. با وجود اینکه رقبای لاری دوره های قبل همه از متنفذین و صاحب نظران و افراد دارای جایگاه اجتماعی و محبوبیت نسبی در شهر لار بودند.

دوره پنجم: محمد حسین نخبه – شهید مسعود امامی – ایرج مهندس

دوره ششم : دکتر سید منصور کشفی – یوسف محبی- محمد حسین نخبه

دوره هفتم: یوسف محبی – اسعد زاهدی – محمد اسماعیل عسکریزاده- طاهری فرد
دوره هشتم: یوسف محبی – ناصر سلمانی- یگانه فرد – حسین علیشیری


به طور اجمالی و سطحی اگر به رقبای همشهری لار در مراحل قبل توجه کنیم متوجه می شویم که در تمام مراحل (به غیر از مرحله هشتم) رقبای قدر و پر طرفدار و ذی نفوذ و از سرشناسان شهر لار بدون هیچگونه نگرانی و در فضایی سالم و دوستانه با هم به رقابت می پرداختند و علیرغم داشتن رقبایی با پشتوانه قوی مالی از نقطه مجاور ، ولی به راحتی و با رای بالا به مجلس راه پیدا می نمودند. در مرحله هشتم رقبای کاندیدای اصلی شهر لار (یوسف محبی) از افراد هم سطح رقبای دوره های قبل نبودند.

پس تعدد کاندیداها از شهر لار نمی تواند علت منحصر عقب ماندن کاندیدای اصلی شهر لار در دوره هشتم باشد.

۲- آیا نمایندگان سابق به مناطق اطراف بی توجهی داشتند؟

نمایندگان سابق و لاری منطقه همواره به مناطق اطراف خود توجه داشته اند.حتی گراش که همیشه رقیبی برای لار در انتخاب نماینده بود نیز بارها توسط نمایندگان لاری شهرستان در مجلس مورد توجه قرار می گرفت.

تاسیس بخشداری در گراش در دوره نخبه ، پیگیری و اخذ موافقت برای دانشکده علوم پزشکی امام جعفر صادق (ع )گراش در سالهای ۶۴ و ۶۶ توسط نمایندگان لاری شهرستان بوده است یا لااقل کارشکنی نکرده اند.

احداث شهرک های مسکونی در نقاط مختلف لارستان: کهنه جدید اوز، اسلام آباد اوز، کهنه مرکزی لار ، شهرک زاهد محمود، شهرک شاه غیب ، شهرک سیف آباد خنج، جهاد آباد جویم در زمان نمایندگی نخبه بود.

احداث جاده آسفالته برای کل روستاهای شهرستان لار و خنج از زمان نمایندگی محمد جواد راستی شروع و با پیگیری های محمد حسین نخبه و سید منصور کشفی بالاخره تا زمان محبی تکمیل و به اتمام و بهره برداری رسید که مهمترین آن در زمان محبی علاوه بر محور مواصلاتی بندر عباس - لار - شیراز تصویب بودجه ی حذف گردنه ی وراء و شروع عملیات اجرایی آن جهت سهل الوصول تر شدن دسترسی مناطق ارد و فداغ و بیرم ولامرد و مهر به مرکز لارستان بود.

پروژه های مخابراتی در زمان نمایندگی محمد جواد راستی برای کل لارستان از سال ۶۳شروع و با پیگیری های محمد حسین نخبه و سید منصور کشفی بالاخره در زمان یوسف محبی تکمیل شد.

کما اینکه پروژه های گازرسانی از زمان نخبه اغاز و در دوره کشفی پیگیری و در زمان محبی به بهره برداری رسید.

به همین ترتیب فرودگاه بین المللی لارستان از زمان محمد جواد راستی شروع و وبا پیگیری های تمام نمایندگان تا زمان محبی به بهترین وضع خود رسید.

در بحث برق از زمان محمد جواد راستی پیگیری ها آغاز و در زمان محمد حسین نخبه و سید منصور کشفی ادامه تا در زمان محبی به اتمام رسید . امروز هیچ جای شهرستان لار و خنج بدون برق نیستند.

در بحث خانه های بهداشت اعم از ساختمان های خیریه یا با بودجه های دولتی ساخته و تحویل مراکز درمانی شد.

در رابطه با انتقال آب از سد سلمان فارسی در زمان کشفی و البته به مدد توصیه های حضرت آیت الله العظمی آیت اللهی به رییس جمهور وقت این طرح به بهره برداری نزدیک و بالاخره در زمان محبی تکمیل شد و شهر های خنج، اوز ، گراش و همچنین روستاهای مسیر از این نعمت خدادادی بهره مند شدند.

ارتقا شهرستان خنج با توجه به گستردگی بخش خنج و مسافت یکصد کیلومتری مرکز بخش با آخرین دهستان تحت پوشش(محمله) و همچنین همین مسافت با مرکز شهرستان در زمان نمایندگی سید منصور کشفی صورت گرفت.

البته صدها پروژه عمرانی که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و با پیگیری نمایندگان محترم سابق در این منطقه محروم انجام شده است.


اما با یک نگاه و جمع بندی سر انگشتی برای همه مشخص می شود که در دوره هشتم به جز اجرای طرحهای استانی که به برکت سفرهای پرخیر دولت نهم و دهم به استانها بوده هیچ تلاشی از جانب نماینده مردم در مجلس دیده نشده است. مگر ارتقا زادگاه نماینده آنهم در پنج کیلومتری شهر لار و مرکز شهرستان و ایجاد بار مالی برای دولت خدمتگذار از نظر استخدام نیرو و احداث فضای اداری و...

و البته جذب بودجه ها بیشتر توسط فرمانداران سخت کوش لارستان و خنج بوده که بدون شک از محل ۲% نفت و گاز مشکل گشای این منطقه شد.

با ملاحظه مطالب فوق ادعای بی توجهی و یا کم توجهی نمایندگان و مسوولان سابق اساسا منتفی و علت ناکامی مرکز لارستان بزرگ در انتخابات دوره ی قبل نیست.

۳- تاثیر تخریب کاندیدای شهرستان توسط رقبای غیر لاری چقدر بوده است؟

این حربه نیز منحصر به دوره هشتم نبود و در تمام دوره ها ،رقبای لار به آن متوسل می شدند لذا نمی تواند بعنوان عامل اصلی و کارساز موثر بوده باشد.

۴- تخریب کاندیدای لارستان توسط رقبای لاری خود؟

مهمترین عامل عقب ماندن محبی (کاندیدای اصلی شهر لار در دوره هشتم) همین عامل یعنی تخریب وی و کلاُ نمایندگان سابق توسط رقبای لار و همشهری محبی بود.

مثلا: یکی از کاندیداهای دوره هشتم در منطقه ای گفته است:« میدانید هزینه آسفالت کوچه های شما در کجا خرج شده ؟ هزینه ی آن خرج تزیین دفتر فرماندار و شهردار لار شده است».

این تهمت ها و دروغ های بزرگ، غیر از ایجاد بدبینی مردم نسبت به مسئولین خدمتگذار در جمهوری اسلامی ، بزرگترین ضربه را به شهر لار و مرکزیت لارستان بزرگ وارد ساخت.

یا در جایی دیگر کاندیدایی می گفت: «لار نتوانسته حق شما را از مسئولین بگیرد.حق دادنی نیست گرفتنی است».

۶و ۵- تبلیغ بعضی از دوست نماها به نفع رقیب (به قصد انتقام)؟ و بی توجهی مردم نسبت به انتخابات در اثر تبلیغات مسموم دوست نماها (به قصد انتقام)؟

گر چه در این خصوص قصد باز کردن مطلب که شائبه تخریب کسی را داشته باشد نداریم ولی در دوره قبل فردی از افراد جا مانده با تماس با ذی نفوذان در روستاها و شهر های منطقه نسبت به ایجاد دلسردی و تبلیغ سوء علیه کاندیدای اصلی شهر لار (محبی) و از طرفی ترغیب آنان به نفع رقیب دوم (زندوی)اقدام میکرد.

بنای ما در این برهه دامن زدن به این اشتباه نا بخشودنی نیست ولی اگر اقتضا کند ...

۷- هوشیاری رقبا؟

و در این میان رقبای لار و تصریحا گراش با ارسال کاروانهای متعدد و نیز تبلیغ مبنی بر چند دستگی در لار (به بند ۵ و ۶ که همان تماس کاندیدای رد صلاحیت شده به اطراف و ایجاد دلسردی به قصد انتقام بود توجه فرمایید) توانست گوی سبقت را برباید و خاطره ای فراموش نشده و ماندگار در تاریخ لارستان (بهمن ۸۸) را برای همیشه در تاریخ لارستان کهن به یادگار بگذارد. دودمدو دو دمد ....سیاه و دودمد (!!)

نتیجه:
این بار قطعا با حضور پرشور مردم فهیم ، ولایتمدار و غیور لار و کل شهرستان لارستان و خنج و همچنین با حضور یک کاندیدا و نیز توجه کاندیدا به عدم تخریب همدیگر و فقط بیان نظرات و پیشنهادات و برنامه های خود، بتوانیم اشتباه تلخ گذشته را جبران کرده و دوباره به ابتدای اردیبهشت ۸۷ برگردیم تا نماینده ای ولایی و دلسوز و خدوم و بصیر بتواند مسیر توسعه کل شهرستان لار و خنج را که از اردیبهشت ۸۷ (آغاز نمایندگی حسنی) دچار رکود و کارشکنی گردیده آغاز نماید.


لادستان: مطلب فوق توسط یکی از خوانندگان خوبمان برای ما ارسال شده بود. قلم زیبا و تحقیق و اشرافیت وی بر مسائل مختلف و تاریخی یک حسن و مایه مباهات است و از همین جا به این دوست عزیز دست مریزاد می گوییم و آمادگی خود را برای افزایش ارتباط و استفاده از قلم زیبا و ذهن کارکرده ایشان اعلام می نماییم.
شنبه ۳ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۱:۰۲
کد مطلب: 2203
Share/Save/Bookmark
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۳:۴۱:۱۲
 
امید وارم سید بیرمی را ی بیاورد
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۳:۴۱:۱۱
 
امید وارم سید بیرمی را ی بیاورد
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۳:۴۰:۴۱
 
امید وارم سید بیرمی را ی بیاورد
ماشاء‌الله از لارستان بزرگ
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۱:۱۹:۴۰
 
با سلام و احترام
در نوشتن متن خيلي متعصبانه عمل شده و همش تخريب حسني بود ، من با خيلي از كارهاي حسني مخالفم ولي ديد او را وسيع تر و بزرگتر از ساير نمايندگان دوره قبل ميدانم ، نمايندژان قبل براي شهرهاي اطراف كار مهمي نكرده اند كه اكثر شهرهاي اطراف رقيب يا مخالف لار هستند مثلا طي 30سال نماينده از لار و لامرد براي گراش چه كردند ولي 4سال اخير را برو و ببينيد گراش چه اباد شده و رونق گرفته ، حسني دارد شهرهايي با 5000نفر را بخش ميكند ولي گراش با 40000هزار نفر نماينده با بخش شدنش موافقت نميكردن ، بالاخره در نوشته ها خدا را هم در نظر بگيريد
فرهنگ دوستان شهر اوز لار
۱۳۹۰-۱۰-۱۳ ۱۲:۵۴:۳۰
 
عده ای از شهر اوز همراه با حسنی به روستاهای اوز جهت حمایت از ایشان گشت و گذاری داشتند که اینها از از طرف خود شان این کار ناشایست را انجام داده اندکه مردم عامه نظرشان شخص دیگری میباشد که اگه خواسته باشند همین راه ادامه دهند همینها باعث پسرفت شهر اوز خواهند بود.
جمعی از ولایتمداران شهر لار
۱۳۹۰-۱۰-۱۳ ۱۲:۴۳:۲۴
 
حضرات آیات آقایان آیت الهی امام جمعه محبوب شهر وآقا سید مجتبی وآیت اله موسوی لاری در جریان باشند که اگر خواسته باشند امثال ......... و ............... ها مورد اجماع معتمدین لار قرار بگیرندوحتی جزء چندین نفر حوزه انتخابیه شهرمان هم باشند کفن بوش به خیابانها خواهیم آمد
یاسر
۱۳۹۰-۱۰-۱۱ ۱۴:۰۶:۰۴
 
بند 5 رو بخونید خنده داره. این آقایون لار به مناطق زنگ زدند گفتند به زندوی رای ندید حالا اینا میگن یه کسی از لار زنگ زده و از زندوی حمایت کرده........ عجیباً قریبااااااا
۱۳۹۰-۱۰-۱۰ ۲۱:۵۴:۳۳
 
عزيزان بياييد ايندوره خالي از تعصب و خود بيني اولاد بيغمبر سيد شكرالله زندوي انتخاب نماييم .
۱۳۹۰-۱۰-۰۵ ۲۲:۰۷:۲۷
 
واقعا خوشم امد.
به نظر میرسد نویسنده مقاله اشراف کامل به اوضاع دارد.
کاش در این زمینه و البته کمی ملایم تر ادامه میداد. بهر حال استفاده بردیم.خصوصا بند 5 و 6
وجدان لار
۱۳۹۰-۱۰-۰۵ ۱۰:۵۵:۲۲
 
روشن کردن یک شمع بهتر از ملامت کردن تاریکیست...
تاکی باید فقط در زمان انتخابات متوجه بشیم که لارستان فقط شهر لار نیست
بیچاره ها هق دارند
عارف رفیعی(اصلاح کامنت)
۱۳۹۰-۱۰-۰۵ ۰۱:۱۷:۲۲
 
نه عزیزان سو تفاهم شده مثل این که!
منظورم این بود که نویسنده مقاله فقط از عبارت شهرستان لارستان و خنج استفاده کرده
عارف رفیعی
۱۳۹۰-۱۰-۰۵ ۰۱:۱۳:۱۰
 
نه عزیزان سو تفاهم شده مثل این که!
منظورم این بود که نویسنده مقاله فقط از عبارت شهرستان لارستان و خنج استفاده کرده
این نکته که نویسنده از اهالی لادستان نیست هم مشخصه
در ضمن همچنان که همچنان خنج را می توان جزئی از پیکره لارستان بزرگ نامید می توان همچنین دیدی را نیز نسبت به گراش داشته باشیم
عارف رفیعی
۱۳۹۰-۱۰-۰۴ ۲۰:۴۷:۴۳
 
"این بار قطعا با حضور پرشور مردم فهیم ، ولایتمدار و غیور لار و کل شهرستان لارستان و خنج..."
همین یک پاراگراف آخر میزان یکجانبه نگری و کینه توزی نویسنده محترم را نسبت به مردمان بخشی از این منطقه بزرگ نشان می دهد.
واقعاً متأسف شدم از این دید تنگ نظرانه که حتی توسعه را فقط برای لار و خنج می خواهد. اما در جواب می توانم چند نکته را بیان کنم:
1- به نظر من برای دریافت علت بخش عمده ای از عقب ماندگی های این منطقه راه دوری نروید. یکی از مهمترین عوامل دیدگاه تنگ نظرانه شما و همفکران شماست
2- حتی اگر گراش و مردم گراش را لایق شهرستان شدن نمی دانید، لااقل کمی انسانی تر به قضیه نگاه کنید و به این بیندیشید آنها هم مثل من و شما لایق پیشرفت و توسعه هستند
3- حتی اگر تا این حد هم موافق نیستید بد نیست به این بیندیشید برای رسیدن به آرزوی بزرگی که حتماً در دل دارید یعنی استان شدن لارستان، نیاز مند پیشرفت همه بخش ها و شهرهای این منطقه هستیم مانند لار، خنج،گراش، اوز، بیرم جویم و ...
4- بار دیگر تأسف خود را از وجود چنین افکار تنگ نظرانه ای اعلام می کنم
-------------------------------
لادستان: این یادداشت به قلم اهالی لادستان نبوده است . شاید نویسنده محترم از شدت حب هنوز گراش را بخشی از پیکره لارستان می دانند ! اصل بر محتواست نه یک حاشیه. همان جمله ای که شما مد نظرتان بود یکی از اصول اساسی قانون اساسی و خط قرمز نظام است. شما با قانون اساسی مشکل دارید؟
اوزي
۱۳۹۰-۱۰-۰۴ ۱۷:۵۶:۵۴
 
تنها كور سوي اوز در اين شرايط حمايت از كانديدايي است كه خواهان پيشرفت اوز باشد جدايي گراش از اوز جنان سنگين بود كه تا سال ها نمايندگان لاري حاضر به همكاري در جهت شهرستاني اوز نيستنداز اين رو بهترين موقعيت حمايت از حسني است.
در جواب هییات من الذله
۱۳۹۰-۱۰-۰۴ ۱۷:۰۳:۲۲
 
استقرار ادارات جادکشاورزی - راه و ترابری- تامین اجتماعی - دانشگاه ازاد اسلامی- دانشگاه پیام نور - درمانگاه شبانه روزی - اداره برق همه اینها توسط مسئولین لاری بوده است . همچنین مجوز بیمارستان جویم در زمان کشفی گرفته شد ولی انتخاب حسنی و مشغولیت وی برای ارتقا زادگاهش وقت و مجالی برای دیگر مناطق باقی نگذاشت. لطفا بفرمایید در زمان حسنی چه کاری برای جویم شده است.

نویسنده مقاله
۱۲